מסנן קרינה

 

ככל שהקיץ קרב הטמפרטורות עולות ואנחנו מבלים זמן ממושך יותר בחוץ, בבריכה או בים. כחלק מתהליך המודעות אנחנו נזכרים בצורך למרוח מסנן קרינה, כי ידוע שכל חשיפה קצרה כארוכה מחייבת שימוש במסנן קרינה.

בשנים האחרונות נחקרו והועלו שאלות קשות לגבי יעילות מסנני הקרינה; האם הם תורמים לבריאות האדם ולבריאות הסביבה?

קרינת השמש החזקה הייתה כאן תמיד, אך מסנני הקרינה לא. לפני עידן מסנני הקרינה האדם נטל חלק חשוב באחריות לבריאותו ובריאות העור, הקפיד על שעות בטוחות בשמש ונהג להוסיף כפריט אופנה כובע רחב שוליים, בגדים ארוכים ואפילו שמשיות. בעוד שמסנני הקרינה מהווים חלק חשוב בזמן חשיפה ארוכה לשמש, כדי למנוע כוויות ונזקים בלתי הפיכים, אך אין לחשוב שתכשיר מסננן קרינה לבדו יגן על העור מסרטן.

 

קרינת השמש חודרת

מחקרים פורצי דרך חושפים, כי בדרך שבה קרינת הUV תוקפת את העור, מסנני קרינה בעלי SPF  גבוה אומנם מונעים את  שריפת העור בטווח הקצר, אך הקרינה עדיין מצליחה לחדור וליצור נזק ארוך טווח.

ממחקר שהתבצע במנצ'סטר ולונדון עלה כי מסנני קרינה בעלי SPF 50 מאפשרים לקרינה לחדור ולגרום לנזקי DNA בתאי הפיגמנט של העור. לפי מחזקר זה, ההמלצה לכל אדם ששוהה שעות רבות בשמש להתלבש בהתאם, ולהבין שמסנן קרינה בלבד הוא לא הפתרון למניעה של נזקים.

 

נזקי הננו-טכנולוגיה

כבר ב-1930 נרקח מסנן הקרינה הראשון במטבחו של מילטון בלק, ועד היום פיתחו את מסנני הקרינה.

למניעת שריפת העור כתוצאה מחשיפה ארוכה לשמש משתמשים ברקיחה בשני מרכיבים מרכזיים: טיטניום דיאוקסיד (titanium dioxide TiO2)  וצינק אוקסיד (zinc oxide ZnO). מרכיבים אלה משאירים שכבה לבנה סמיכה, שמקשה מאוד מבחינה אסתטית על התכשיר, ולכן מזערו את חלקיקי החומרים, ובכך מתקבלים תכשירים המכילים אלמנטים מגינים במרקם נוח לשימוש.

במאמרים הקודמים נכתב כי העור מהווה כחיץ, אך אינו אטום ומאפשר לחומרים לחדור. כמובן שככל שהמרכיבים זעירים יותר, כך סיכוי החדירה למרכיבים כמו טיטניום אל תוך שכבות העור גבוהה יותר, בעיקר לבעלי עור פגום דוגמת חולי פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס וסבוריאה.

 

הגנה על יצורי הים

כן, גם עולם המים נלחם בשנים האחרונות במסנני הקרינה. שמירה על העור מנזקי הקרינה חשובה, אך גם חיי האלמוגים,  ובאופן בלתי מודע במהלך השנים אנו הורגים אלמוגי ים. כימיקלים כמו: Butylparaben, oxybenzone, Octinoxate Ethylhexyl methoxycinnamate) 4-methylbenzylidene camphor 4MBC) שנמצאים במסנני הקרינה גורמים לנזק בלתי הפיך לאלמוגים, ההערכה היא שבכל שנה בין 6000-14000 טונות של שאריות מסנני קרינה נספגים בקרקעית הים. מהו הפתרון? לא לרכוש מסנני קרינה שמכילים oxybenzone.

ועל ויטמין D עדיין לא דיברנו…

מסתבר שכולנו זקוקים למידה מסוימת של שמש. ויטמין זה, שאינו ויטמין כמו כל הוויטמינים, מהווה פרו-הורמון לתהליכים רבים: מחזק ומשפר את מערכת החיסון שלנו ומסייע לבניית עצמות. למחסור בוויטמין זה השפעה לכל מערכות הגוף, ואף יכול לגרום לאוסטיאופורוזיס, חולשה וכאבי שרירים.

כאשר העור חשוף לקרני השמש, הגוף מייצר ויטמין D על ידי שילוב קרני האולטרא סגול של השמן UVB עם תאי חלבון בשם DHC-7. כשמשתמשים במסנני קרינה נפגם תהליך פשוט וטבעי של יצירת הויטמין, ובכך אחוזים גבוהים מהאוכלוסיה נחשפים למחסורים בוויטמין זה.

אז מהו הפתרון?

נוכל בקלות לחלק את אמצעי ההגנה מהשמש ל:

  • לבוש ולקיחת אחריות
  • SUNBLOCK
  • SUNSCREEN

כאמור בתחילת המאמר, חשוב לקחת אחריות ולא לחשוב כי שימוש בתכשיר לבדו ימנע נזקים, אלא חשוב לא פחות להקפיד על לבוש מתאים, כובע רחב שוליים ובעיקר לא לשהות בשמש בשעות שיא הקרינה.

חשוב להבדיל בין SUNBLOCK לSUNSCREEN כאשר הראשון מונע שרפה ותפקידו לשמש אותנו בים או כשאנו שעות רבות בשמש החמה  חשוב לזכור שחסימה של קרני השמש מונעת גם ייצור של ויטמין D.בעוד ה sun screen מגן על העור והגוף מנזקי הUV. תכשיר כזה הוא לשימוש יום יומי והוא יכול  להכיל לא מעט מרכיבים צמחיים  לדוגמה : שמן אובליפיחה , שמן גזר צמחי ושמן גזר אתרי צמחי עשירים בבטאקרוטן שהוא מגן טבעי מקרינה , מסייע למניעה של נזקים בעור ושיפור פני הלחות שבעור .

שמן אורז – לשמן האורז הנפלא מרכיב חשוב בשם גמא אוריזנול נוגד חמצון חזק למניעת נזקי השמש .

וכמובן ניתן לחזק את התכשירים על ידי הוספה של צינק אוקסיד .

הגנה מפני השמש חשובה. אך חשוב יותר להיות חכמים בשמש ולהגן על הגוף באמצעות בגדים תואמים ושעות בטוחות . השמש היא לא האויב היא למעשה חשובה לחיים שלנו לא פחות מהמזון והמים . אך חשוב להגן עליו בצורה יעילה שלא יפגע בבריאותינו

קייץ שמח ובטוח לכולם

 

מאמרים בתחום 

מתכון למסנן קרינה מהשמש

ויטמין D

מתכון למי פנים עם ויטמין C